Ko govorimo o brezglutenski dieti, marsikomu najprej pade na pamet, da gre spet za nekakšno modno muho. Kar nekaj znanih športnikov in drugih zvezdnikov namreč posega po njej z namenom, da bi imeli pri svojem delu več energije in bi se bolje počutili.
A ne gre vedno zgolj za modno muho, kajti znano je, da obstajajo ljudje, ki trpijo za precej zoprno boleznijo, ki se imenuje celiakija. Če za tiste prve velja, da se izogibajo glutenu iz lastnih prepričanj, pa je pri celiakiji to nujno potrebno, saj lahko gluten v zaužiti hrani povzroči precej hude zaplete.
Kaj sploh je celiakija?
Pri celiakiji gre za kronično sistemsko avtoimuno bolezen, ko se imunski sistem pretirano odzove na gluten v hrani. Navadno najmočneje prizadene tanko črevo, saj resice črevesa dobesedno izginejo in sluznica postane atrofična. K sreči pa si črevesje po pričetku brezglutenske diete hitro opomore.
Edina rešitev za ljudi s postavljeno diagnozo »celiakija« je vseživljenjska brezglutenska dieta. Strogo se je potrebno izogibati glutenu, ki je prisoten v žitih, torej tudi v moki in kruhu. Kljub temu pa to ne pomeni, da ne boste mogli več ugrizniti v kos kruha ali kakšno drugo dobroto. Le iz pravih sestavin za vas bo morala biti narejena.
Kakšna je brezglutenska dieta?
Po diagnozi, ki bo od vas zahtevala brezglutensko dieto, se boste morali v velikem loku izogibati klasični beli moki in izdelkom iz nje, kot so kruh, pecivo in drugo. Kar se žit in moke tiče, se je potrebno izogibati še rži, ječmenu, ovsu in piri. Gluten seveda najdemo v izdelkih iz omenjenih mok kot tudi v testeninah, drobtinah, omakah, nekaterih koncentratih in podobno.
Brezglutenska dieta narekuje, da je na jedilniku še vedno dovolj raznovrstne in bogate hrane. Dovoljena so jajca, mleko, meso, ribe, zelenjava in sadje. Prav tako pa je na voljo tudi nekaj žit in izdelkov iz njih, ki ne vsebujejo glutena. Vsekakor pa je najbolj preverjeno poseči po posebni brezglutenski moki ali končnih izdelkih brez glutena.
Dobrodošla v vaši prehrani bo še koruza, iz katere lahko pripravite kar nekaj različnih jedi. Prav tako pa se na vaši mizi lahko znajdejo dobrote, ki vsebujejo ajdo in proso, ter jedi iz krompirja ali riž.
Brezglutenska dieta: jedilnik
Primer jedilnika za dan brez glutena lahko izgleda na primer takole:
- Za zajtrk si privoščite kos brezglutenskega kruha s pašteto brez glutena, nekaj zelenjave in mleko ali čaj.
- Za kosilo lahko na mizo postavite fižolovo juho, na žaru pečenega piščanca in riž za prilogo. Ob tem si lahko privoščite tudi skledo solate. Torej, lahko si predstavljate, da bo šlo tudi brez glutena.
- Za večerjo pa si lahko pripravite popečenega lososa s pečenim krompirčkom, brokolijem in korenjem.
Ob jajcih za zajtrk, ali brezglutenskih hrenovkah ter salamah, boste narezali brezglutenski kruh, pripravili nekaj sveže narezane paprike ali paradižnika in pozabili, da imate kakršnekoli težave. Je pa res, da je potrebno biti pozoren in natančno prebrati drobni tisk na živilih, za katera niste prepričani, da ne vsebujejo glutena.
Ponudba živil brez glutena
Ker je potrebno k bolnikom s celiakijo prišteti tudi osebe, ki so intolerantne na gluten in imajo takšne ali drugačne težave, ne čudi, da je v večjih in bolje založenih trgovinah moč zaslediti posebne oddelke z brezglutenskimi živili.
Na ta način ne boste nikoli v strahu, da ste morda kaj spregledali ali da niste videli, kaj točno piše v drobnem tekstu. Je pa tudi bolnikom s celiakijo dovoljen minimalen vnos živil z glutenom, in sicer v primerih, ko ta na kilogram živila ne vsebujejo več kot 20 miligramov glutena.
Dobro je vedeti, da nam diagnozo glede celiakije ali intolerance na gluten lahko postavi zgolj zdravnik. Ugibanje in samo diagnosticiranje ob določenih zdravstvenih težavah lahko človeka spravi le še v večje težave.
Je brezglutenska dieta vaša dnevna stalnica? Veseli bomo, če nam v komentarju zaupate, kako se z njo »spopadate« in katera živila najbolj pogrešate. Seveda pa bomo veseli tudi predlogov in receptov za popestritev dnevnih obrokov.